Byliny o fioletowych kwiatach – jakie rośliny kwitnące na fioletowo warto zasadzić w ogrodzie

28 maja 2022 by Jeden komentarz

Byliny podobnie jak krzewy i drzewa to rośliny wieloletnie. W odróżnieniu od nich nie mają jednak zdrewniałych łodyg, toteż nazywane są też roślinami zielonymi. Ta piękna roślina ma wiele odmian. Liście  większości zamierają jesienią każdego roku. Korzenie żyją natomiast pod ziemią, pozwalając na ponowne rozkwitnięcie kwiatów i liści wczesną wiosną.

Niektóre byliny potrafią przetrwać zimę, nie tracąc liści i kwiatów. Są to na przykład żurawki czy bergenie. Niektóre natomiast inaczej zachowują się w zależności od tego, w jakim miejscu w ogrodzie zostały posadzone. Oznacza to, że mogą stracić liście w miejscach nasłonecznionych i nieosłoniętych, a zachować w warunkach odwrotnych. Bez względu na to, jak byliny zachowują się zimą, są tak pięknymi roślinami i posiadają tak wiele zalet, że trudno wyobrazić sobie rabaty w ciągu roku bez chociaż kilku egzemplarzy.

Byliny – zalety tych pięknych roślin

Byliny to rośliny o wielu zaletach. Poza oczywistymi względami estetycznymi byliny mają także pozytywny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Posadzenie ich w ogrodzie ma kojący wpływ na nastrój i zmysły domowników. Te piękne rośliny pełnią także ważną rolę przy produkcji tlenu, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza. Kwiatostany bylin blokują fale dźwiękowe, zmniejszając poziom hałasów. Świetnie sprawdzą się więc w ogrodzie blisko ruchliwej ulicy, czy w środku miasta. Te piękne rośliny absorbują z gleby wodę, którą potem transpirują do otoczenia. W praktyce oznacza to, że byliny wytwarzają parę wodną, która obniża temperaturę powietrze. Ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas letnich upałów!

Fioletowe krokusy

Źródło: Pixabay

Uprawa bylin w ogrodzie – jakie rośliny wybrać?

Byliny to rośliny idealne do stworzenia ogrodu tętniącego życiem. Bogactwo odmian, z których każda ma inny kolor, kształt, wysokość i zapach sprawia, że kwiaty przyciągają motyle i inne owady. Posadzenie bylin w ogrodzie ma zatem mnóstwo zalet nie tylko dla domowników, ale również dla środowiska. Bardzo popularne jest tworzenie kwiatostanów o określonych kolorach. Przed rozpoczęciem uprawy warto wybrać rośliny o kształcie i kolorze kwiatów, który idealnie komponował się będzie z naszym ogrodem. Dużą popularnością cieszą się rośliny o fioletowych kwiatach. Jakie byliny wybrać, by stworzyć swój fioletowy ogród?

Fioletowy ogród – byliny o kwiatach w odcieniach fioletu

Jeśli zależy nam na stworzeniu ogrodu w odcieniach fioletu, warto postawić na rabaty wypełnione różnymi odmianami bylin. Drzewa krzewy, pnącza i fioletowe byliny będą zachwycać wyglądem i zapachem. Bardzo popularną byliną posiadającą fioletowe kwiaty jest lawenda.

Lawenda – popularna bylina o pięknym zapachu

Lawenda to bylina często spotykana w ogrodzie. Niewielkie liście lawendy o srebrzysto-zielonym kolorze doskonale komponują się z fioletowymi kwiatami. Kwitnienie rośliny przypada na okres wakacyjny (lipiec, sierpień). Zapach lawendy zna pewnie każdy. Charakterystyczna woń wyczuwalna jest z dużej odległości. Rabaty w ogrodzie obsadzone lawendą nie tylko piękne się prezentują i pachną, ale również stanowią pokarm dla licznych owadów. Lawenda świetnie odnajduje się w suchych bukietach, wtedy jej zapach jest jeszcze intensywniejszy. Aby uprawa tej byliny w ogrodzie była owocna, należy zapewnić jej miejsce, gdzie jest dużo słońca oraz przepuszczalną, bogatą w wapń glebę.

Co obok lawendy na rabatach? – inne odmiany bylin o pięknych fioletowych kwiatach

Chcąc stworzyć w ogrodzie fioletowe rabaty, warto poza lawendą wziąć pod uwagę inne byliny o różnych kształtach i wysokościach. Wybierając odmiany o różnym okresie kwitnienia, możemy cieszyć się pięknymi fioletowymi kwiatami przez więcej miesięcy w roku. Jakie jeszcze odmiany warto posadzić na rabatach w ogrodzie?

  • Liatra kłosowa – należąca do rodziny astrowatych bylina cebulowa. Odmiana dorasta nawet do 120 centymetrów wysokości. Roślina ma proste i sztywne łodygi pokryte gęsto igiełkowatymi liśćmi. Kwiatostany tej odmiany mogą osiągać nawet 30 centymetrów długości. Przypominają one wyglądem szczotkę do butelek dla niemowląt. Kwiaty Liatry posiadają jasnofioletowy, niekiedy różowy kolor. Są miododajne, przyciągają więc motyle. Kwitnienie tego gatunku przypada na okres od sierpnia do października. 
  • Głowienka wielkokwiatowa Bella Violet Blue – ta odmiana jest bardzo niewielka, osiąga zaledwie 20 centymetrów wysokości i dwa razy więcej szerokości. Kwiaty głowienki o pięknym fioletowym kolorze zbierają się w gęste kłosy. Ich kształt nasuwa na myśl otwarte paszcze. Odmiana ta świetnie sprawdza się sadzona w grupach na rabatach lub na skalniakach. Miododajne kwiaty pojawiają się nad listkami około czerwca i zdobią rabatę do połowy września. Głowienka wymaga przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Jest odporna na mróz.
  • Macierzanka piaskowa – miniaturowa krzewianka, dorasta jedynie do 10 centymetrów wysokości. Drobne liście macierzanki nie opadają w okresie zimowym, a od maja do czerwca przykryte są pięknymi kwiatami o fioletowym kolorze.
  • Kocimiętka Fassena – gatunek botaniczny, niewystępujący w środowisku naturalnym. Silnie rozgałęzione pędy oraz sercowate liście kocimiętki pokryte są gęstymi, poplątanymi włoskami o srebrnym kolorze. Najczęściej roślina osiąga około 50 centymetrów wysokości. Jej kwiaty o fioletowym kolorze są lejkowate oraz dwuwargowe. Okres kwitnienia ma miejsce od maja do września, a czasem nawet października. Warto uprawiać kocimiętkę na balkonach, tarasach, w pobliżu rabat i altan, ponieważ odstrasza niektóre owady. W tym komary, które dość mocno dają się we znaki już od wiosny.
  • Trzykrotka Andersona – kwiaty tej byliny składają się z trzech płatków. Pędy osiągają od 40 do 70 centymetrów wysokości. Liście Trzykrotki Andersona są długie i wąskie, natomiast kwiaty o fioletowym kolorze zbierają się nad nimi po kilka sztuk, tworząc piękne kwiatostany. Ta odmiana kwitnie od czerwca do sierpnia. Bardzo popularna jest także inna odmiana tego gatunku – Sweet Kate, głównie ze względu na złote, niespotykane często liście i długi okres kwitnienia (od maja aż do października) i brak wymagań glebowych. 

 

Fioletowe i niebieskie kwiaty – zgrany duet

Powyżej przedstawiono kilka przykładów bylin posiadających fioletowe kwiaty. Rabaty z roślinami w tym kolorze z pewnością będę zdobić każdy ogród. Jeśli jednak zależy nam na urozmaiceniu, warto połączyć rośliny o różnych kolorach kwiatów. Byliny o kwiatach w kolorze fioletowym doskonale będą komponować się z gatunkami bylin czy krzewów posiadających niebieskie kwiaty. Obsadzenie gleby w rabatach takimi gatunkami zapewni ogród, który będzie cieszył oczy od wczesnej wiosny aż po późną jesień.

One Reply to “Byliny o fioletowych kwiatach – jakie rośliny kwitnące na fioletowo warto zasadzić w ogrodzie”

  1. wanda kowalczyk pisze:

    Właśnie wyobraziłam sobie ogród cały w fiolecie 🙂 Może to wyglądać super! Ciekawe podpowiedzi. Dziękuję!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.