Jak zbudować murek z cegły w ogrodzie – instrukcja krok po kroku

19 maja 2022 by Jeden komentarz

Aranżując swój ogród, można zdecydować się na wiele naprawdę interesujących i atrakcyjnych wizualnie rozwiązań. Jednym z nich jest murek wykonany z cegły. Taki element świetnie uzupełnia roślinne kompozycje i nadaje im wyjątkowego charakteru. Warto wiedzieć w jaki sposób samodzielnie można zbudować murek z cegły.

Dlaczego warto wykonać murek z cegły w ogrodzie?

Cegła to jeden z najpopularniejszych materiałów, z których można wykonać murek ogrodowy. Prezentują się one bardzo interesująco i schludnie, a także są odporne na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych. Ponadto, warto zaznaczyć, że cegły można łatwo wyczyścić po prostu wodą. Cegła po stosunkowo krótkim czasie prezentuje się na starszą, a przez to bardzo urokliwą. Szybko wpisuje się w styl, w którym utrzymany jest ogród i dobrze współgra z innymi elementami aranżacji.

Krok pierwszy – przygotowanie miejsca i wykonanie fundamentów

Chcąc samodzielnie wykonać murek z cegieł w ogrodzie, w pierwszej kolejności należy wybrać najlepsze miejsce. Zależnie od własnych założeń murek może pełni funkcję ogrodzenia ogrodu lub być po prostu elementem dekoracyjnym, który oddzieli jedną sferę od drugiej.

Kolejnym krokiem jest wykonanie wykopów pod fundamenty. Standardowo powinny one mieć około 30 – 80 cm głębokości. Wszystko zależy od wysokości murku. Wykopane doły należy wysypać żwirem lub innym, podobnym materiałem. Kiedy wszystko jest już gotowe, na grunt można wylać beton. Jego grubość powinna wynosić 30 – 40 cm. Tak jak w przypadku kopania dołów, należy pamiętać o zasadzie, że im wyższy murek chcemy osiągnąć tym grubszy fundament należy przygotować. Ponadto można też dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię fundamentu dodatkową warstwą papy, które ma działanie izolacyjne.

Budowa murku w ogrodzie

Źródło: Pixabay

Krok drugi – budowanie murku

Sam proces budowania murku z cegły nie jest zbyt skomplikowany. Można go porównać do wznoszenia ściany. Bardzo ważne jest to, że konstrukcje, których wysokość przewyższa 80 cm, powinny być nachylone do skarpy o 10 – 15%. Aby dodatkowo zmniejszyć napór gruntu na konstrukcje, szczególnie kiedy przez długi czas pada deszcz, dobrym rozwiązaniem może być też wykonanie specjalnego drenażu (może to być np. warstwa żwiru, gruzu czy innego, drobnego kamienia) . Trzeba go wykonać na całej wysokości muru.

Zanim zacznie się budować ścianę, należy wykonać prosty słupek z cegieł, który pozwoli na określenie dokładnej ilości elementów, które pozwolą na stworzenie optymalnej wysokości. Następnie dobrze jest zaznaczyć kredą na przygotowanym wcześniej fundamencie dokładne kontury ściany i przejść do łączenia pierwszych cegieł. Budowanie powinno się rozpocząć od końca ściany lub od rogu, jeżeli ściana się tak układa. Budując pierwsze warstwy, dobrze jest używać poziomicy, aby mieć pewność, że ściana jest prosta.

W momencie, w którym dwa końce muru będą gotowe, można przejść do wypełniania przestrzeni między nimi. Kładzie się cegły między warstwami przy wykorzystaniu linii wykonanej ze sznurka murarskiego wraz blokadą, która będzie pełniła rolę prowadnicy.

Krak 3 – wykończenie, fugowanie, pozostałe elementy

Kiedy minie około pół godziny, można przetestować jakoś zaprawy między poszczególnymi cegłami, naciskając ją mocno kciukiem. Jeżeli na materiale odciśnie się palec w sposób dokładny, można przejść do czyszczenia. Spoiwa wygładza się specjalną frezarką do cegieł. Dzięki temu nie będzie się na nich zatrzymywała woda, tylko swobodnie spłynie w dół.

Na tym etapie można także postawić na fugowanie. Warto jednak pamiętać, że to, kiedy można się na nie zdecydować jest zależne od szeregu najróżniejszych czynników takich jak np. wilgotność murku czy czynniki atmosferyczne.

Spoiwa między cegłami należy fugować specjalnym materiałem do klinkieru. Jest on przystosowany do warunków zewnętrznych. Zależnie od własnych preferencji można wykonać fugę wypukłą lub wklęsłą, trzeba tylko zadbać o to, aby jej brzeg stykał się z krawędzią cegły. Jeżeli spoiwa między cegłami są nierówne i zostaną fugowane bez dokładnej oprawy to może się w nich zacząć gromadzić woda.

Po zakończeniu murowania, ścianka powinna zostać we właściwy sposób chroniona przez okres co najmniej tygodnia. W tym czasie dochodzi do wiązania cementu. Należy zabezpieczyć mur przed deszczem oraz zbyt dużym nasłonecznieniem. Szczególnym niebezpieczeństwem jest temperatura przewyższająca 30 st. C. Warto zaznaczyć, że pełny proces wiązania cementu może trwać nawet miesiąc, dlatego aby mieć całkowitą pewność, że ściana nie ulegnie żadnym zniszczeniom, warto chronić ją aż tak długo.

Wykonanie murku z cegły w ogrodzie to prosty i szybki proces. Należy tylko pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, aby osiągnąć zamierzony efekt. Murek z cegły prezentuje się bardzo interesująco. Można zasadzić obok niego różne rośliny, dzięki którym efekt będzie jeszcze bardziej interesujący. Jeżeli murek z cegły ma pełnić funkcję ogrodzenia, należy przemyśleć, w którym miejscu zamocuje się bramę oraz bramkę oraz ewentualnie inne elementy.

One Reply to “Jak zbudować murek z cegły w ogrodzie – instrukcja krok po kroku”

  1. bogdan pisze:

    Super portal i ciekawe porady oraz inspiracje! Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.