Kwitnące byliny do cienia – które z nich warto zasadzić w ogrodzie

19 lipca 2022 by Jeden komentarz

Zacienione miejsce w ogrodzie nie musi być nudne i pozbawione roślinności. Istnieje wiele gatunków roślin, które doskonale znoszą ciemne zakątki ogrodu i miejsca pod drzewami. Wśród roślin przeznaczonych do stanowisk zacienionych spotyka się rośliny tworzące wyjątkowe kwiaty, owoce lub ozdobne liście.

Warunki panujące w zacienionym ogrodzie

Zacienione ogrody są miejscem trudnym do aranżacji. To zwykle zasłonięte stanowiska pod drzewami. Brak wystarczającej ilości światła, a nierzadko i wody, sprawia, że nie każda roślina będzie czuć się tam dobrze. Wybierając rośliny do cienia, należy szukać gatunków i odmian, które mają niewielkie wymagania, są odporne na susze. Zwykle są to leśne byliny, które tworzą atrakcyjne liście, ale z powodzeniem udaje się znaleźć gatunki z zachwycającymi kwiatami.

Byliny do cienia ozdobne z liści

Byliny ozdobne z liści cechują się atrakcyjnymi blaszkami liściowymi, które świetnie prezentują się w zacienionych miejscach w ogrodzie. To znane i cenione gatunki oraz ich barwne odmiany. Wśród popularnych roślin wymienia się funkie, czyli hosty, żurawki oraz paprocie. Rośliny tworzą również ciekawe kwiaty, ale sadzone są głównie ze względu na wyjątkowe liście. Byliny cienioznośne pomogą zagospodarować trudne miejsca w ogrodzie, często pod wysokimi drzewami. Mogą pełnić rolę roślin okrywowych na każdym rodzaju gleby.

Funkie w ogrodzie

Funkie mają wyraziste, dekoracyjne liście o różnych barwach. Wymienia się tutaj odmiany o liściach niebieskawych, z jasną ramką i wyraźnym żebrowaniem. Rośliny są bardzo odporne na przymrozki, świetnie znoszą susze, rosną praktycznie na każdej glebie. Do miejsc zacienionych poleca się szczególnie odmiany o liściach ciemnych. Funkie zasadzone w jednym miejscu szybko się rozrastają, dlatego warto je często rozsadzać.

Funkie jako bylina do cienia

Źródło: Pixabay

Żurawki — barwne byliny do cienia

Żurawki to atrakcyjne rośliny o barwnych liściach. W półcieniu warto posadzić intensywnie czerwone, pomarańczowe lub żółte odmiany. Na zacienionych rabatach dobrze rosną byliny o liściach zielonych, srebrnych. Żurawka nie przemarza, ale młode rośliny warto okrywać. Ta bylina może rosnąć długo na jednym stanowisku, podobnie jak hosta. Żurawki to też idealne rośliny do pojemników. Można sadzić je do doniczek i umieszczać w zacienionym miejscu. Preferują gleby żyzne, bogate w substancje odżywcze.

Leśne paprocie w przydomowym ogrodzie

W ogrodach naturalistycznych, w których występują duże drzewa, warto posadzić paprocie. To wyjątkowe rośliny do cienia o atrakcyjnych liściach, mają małe wymagania względem światła i szybko się rozrastają. Istnieje wiele atrakcyjnych odmian paproci, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodach przydomowych. Paprocie preferują miejsca wilgotne, dlatego można je sadzić przy zbiornikach wodnych oraz na obszarach podmokłych o kwaśnym odczynie.

Najpiękniejsze, kwitnące byliny do cienia

Ogród bez kwiatów wydaje się niekompletny, dlatego warto poszukiwać pięknych bylin, które udekorują nawet zacienione miejsca. Wśród kwitnących bylin przeznaczonych do sadzenia w miejscach zacienionych wyróżnia się dąbrówki rozłogowe, ciemierniki, zawilce. Warto sięgać po gatunki, które kwitną w różnym czasie. Taki dobór roślin pozwoli stworzyć atrakcyjny zakątek w ogrodzie.

Wiosenne rośliny do cienia

Wczesną wiosną zakwitają leśne zawilce. Najpiękniejsze odmiany posiadają kwiaty białe oraz żółte. W tym towarzystwie znakomicie czuje się dąbrówka rozłogowa i jej barwne odmiany. Dąbrówki mają postać roślin niskich, szybko się rozrastających. Mogą służyć jako rośliny okrywowe na rabatach. Wiosną pojawiają się fioletowe kwiatostany, które znakomicie prezentują się w zacienionych ogrodach.

W tym czasie kwitnie również barwinek mniejszy i większy. Ta roślina szybko i intensywnie się rozrasta, co pomaga zadarnić teren w ogrodzie. Kwiaty barwinków są drobne o barwie fioletowej. Liście są błyszczące, skórzaste. Barwinek dobrze rośnie na wilgotnym stanowisku.

Rośliny do cienia tworzące kwiaty latem

Bodziszki udekorują kwiatami ogród latem. Poszczególne gatunki oraz odmiany różnią się między sobą kolorem liści, barwą kwiatów oraz ich wielkością. Bodziszki cechują się specyficznym zapachem, który związany jest z wysoką zawartością olejków eterycznych. Roślina preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste, ponieważ słońcu może więdnąć. Bodziszek urośnie praktycznie na każdej glebie, ale warto je regularnie zasilać nawozami organicznymi.

Latem kwitną także Brunnery. To wyjątkowe byliny do cienia, których nie może zabraknąć w ogrodzie. Brunnera tworzy ogromne, sercowate blaszki liściowe oraz delikatne kwiatostany wznoszące się ponad liście. Ta oryginalna roślina do cienia ma pomarszczone liście, preferuje gleby wilgotne i żyzne.

Jesienne byliny do cienia

Jesienią prawdziwą pięknością ogrodów są kwitnące trawy. Tylko niektóre gatunki traw znoszą cień. Wśród nich wymienia się miskanty, turzyce oraz kostrzewy. Szczególnym gatunkiem jest turzyca stożkowata — roślina bardzo dobrze rośnie w miejscach półcienistych w ogrodzie, rosną nawet na glebie suchej. Turzyce świetnie zadarniają rabaty i są doskonałym tłem dla innych roślin. Podobne zastosowanie ma turzyca morrowa. Te trawy mają niewielkie wymagania wobec gleby i stanowiska.

Ciemiernik biały — kwiaty zimy

Ciemiernik należy do rodziny jaskrowatych. Tworzy wyjątkowe kwiaty, które pojawiają się nawet w śniegu. Niektóre odmiany zaczynają kwitnąć już w grudniu, a proces ten trwa aż do marca. Roślina preferuje stanowiska zacienione, gleby wilgotne o dużej zawartości materii organicznej. Warto posadzić ciemierniki pod drzewami. To wyjątkowe byliny tworzące kolorowe kwiaty zimą.

Ciemiernik jako kwitnąca bylina do cienia

Źródło: Pixabay

Byliny do cienia atrakcyjne przez długi czas

Jak widać, z łatwością można znaleźć wiele atrakcyjnych bylin do cienia, które przemienią każdy ogród w miejsce pełne kolorów. Wybierając rośliny do ogrodu, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie oraz na wymagania względem podłoża. W ogrodzie nie może zabraknąć odmian funkii, ciemierników oraz zawilców.

One Reply to “Kwitnące byliny do cienia – które z nich warto zasadzić w ogrodzie”

  1. Martulaaa pisze:

    Funkia moim zdaniem to najlepsza roślina do cienia. Łatwa w pielęgnacji i mało wymagająca. Ja osobiście serdecznie ją polecam! Pozdrawiam.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.