Floks – choroby, które najczęściej go atakują i jak z nimi walczyć

25 maja 2022 by Jeden komentarz

Floksy to piękne rośliny, które są chętnie wybierane do sadzenia w ogrodzie. Dzięki dostępności do wielu odmian latem mogą cieszyć oczy różnobarwnymi kwiatami. Niestety floksy narażone są na atak kilku chorób, które niezwalczane mogą mieć bardzo poważne konsekwencje? Jakie są najpopularniejsze odmiany rośliny? Jakie są warunki jej uprawy? Jak sobie poradzić z chorobami? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Krótka charakterystyka floksów

Floksy inaczej nazywane też płomykami pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie występują naturalnie. Najczęściej można je zauważyć na łąkach, w lasach oraz na terenach skalistych. Wyróżnia się ponad 80 gatunków rośliny, a wyłącznie jeden występuje na Syberii, gdzie przecież w ciągu całego roku jest bardzo zimno. W polskim klimacie floksy nie występują naturalnie, ale kilka odmian nadaje się do uprawy w ogrodzie jako rośliny ozdobne.

Co ciekawe, najczęściej polecane są osobom, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w ogrodnictwie, ponieważ płomyki nie wymagają zbyt dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Warto też wspomnieć, że nazwa płomyk nawiązuje do koloru kwiatów tych roślin, bo bez względu na odmianę jest on zawsze bardzo wyrazisty.

Fioletowe floksy

Źródło: Pixabay

Floks wiechowaty i inne popularne odmiany

W Polsce jest kilka odmian floksów, które są najchętniej wybierane do sadzenia w ogrodzie lub na działce. Jednak prym wiedzie floks wiechowaty. Jego kwiaty mogą mieć różne kolory np. białe, niebieskie lub czerwone. Może osiągnąć nawet metr wysokości. Okres kwitnienia floksa wiechowatego przypada w połowie roku, a dokładniej między czerwcem a październikiem. Natomiast rozmnażanie najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną lub jesienią. Floks wiechowaty nadaje się także na kwiaty cięte, ale najpiękniej prezentuje się w ogrodzie. Zwłaszcza gdy zostanie posadzony na dobrze widocznych rabatach.

Warte uwagi są też odmiany takie jak: floksy skrzydlaste i kanadyjskie. Obie z nich charakteryzują się pięknymi niewielkimi kwiatami, które mają różne barwy. Mogą być sadzone zarówno w ogrodzie, jak i doniczce, ale należy wiedzieć, że te odmiany mają bardzo szybko rosnące korzenie, co utrudnia ich przesadzanie. Okres kwitnienia płomyków skrzydlastych i kanadyjskich przypada między kwietniem a czerwcem.

Uprawa floksa w ogrodzie

Najlepsze stanowisko dla floksów zależne jest od ich odmiany, ale wiele z nich znacznie lepiej czuje się w miejscach, gdzie mają dobry dostęp do światła słonecznego. Drugi ważny czynnik, to przewiewność. Kiedy na dworze będą liczne opady deszczu, to kwiaty i liście powinny mieć możliwość szybkiego wyschnięcia. Większości gatunkom płomyków nie przeszkadza, gdy gleba jest wilgotna, ale nie zatrzymuje się w okolicy korzeni na dłużej. Zresztą woda nie powinna też zalegać zbyt długo na liściach. Niektóre odmiany potrzebują stanowisko na suchych lub piaszczystych glebach. Przykładowo floks wiechowaty najlepiej czuje się na glebie żyznej o umiarkowanej wilgotności. Gdy wilgotność powietrza jest wysoka, to ma to ogromny wpływ na kwitnienia – jest bardziej obfite. Ponadto roślina lubi miejsca osłonięte od wiatru z dostępem do słońca.

W jaki sposób pielęgnować floksy?

Pielęgnacja floksów nie jest skomplikowana. Dlatego też poradzą z nią sobie nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Jeżeli gleba nie jest odpowiednia do wzrostu rośliny, to konieczne będzie jej nawożenie przynajmniej dwa razy w roku, czasami nawet częściej. Do zabiegu należy wykorzystać naturalny organiczny kompost. Drugim zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Z tym że jest potrzebne, kiedy dłuższy czas nie było opadów deszczu. W przypadku, gdy w pobliżu roślin pojawią się chwasty, to trzeba je usunąć.

Różowy floks

Źródło: Pixabay

Floks – choroby

Floksy najczęściej narażone są na atak mączniaka prawdziwego. Charakterystycznym objawem choroby jest pojawienie się na każdej części rośliny białego nalotu. Sposób zwalczania mączniaka zależny jest od poziomu rozwoju. W początkowej fazie wystarczy zastosować biopreparaty. Natomiast gdy bylina została zaatakowana w dużej mierze, to należy sięgnąć po mocniejsze środki grzybobójcze. Przy ich wyborze koniecznie trzeba sprawdzić, do jakiego gatunku rośliny są przeznaczone.

Floks może zostać zaatakowany także przez mączniaka rzekomego. Objawy chorobotwórcze pojawiają się na górnej części liści. Są to plamy o różnych rozmiarach i kształtach. Na dolnej powierzchni widoczny jest biały nalot. Zwalczanie choroby należy przeprowadzić tak samo, jak w przypadku mączniaka prawdziwego. Jednak warto mieć na uwadze, że objawy rzekomego są trudniejsze do zauważenia, co może powodować, że bylinę od razu będzie trzeba spryskać środkami grzybobójczymi.

Floksa może zachorować na plamistość liści. Jak sama nazwa wskazuje, choroba dotyka przede wszystkim liści, na których pojawiają się plamy w innym kolorze niż ich naturalny. Zwalczanie plamistości liści z reguły przeprowadza się przy pomocy środków chemicznych. Bylinę trzeba nimi spryskać, kiedy tylko zostaną zauważone pierwsze objawy. W innym przypadku może przenieść się na pozostałe rośliny w ogrodzie.

One Reply to “Floks – choroby, które najczęściej go atakują i jak z nimi walczyć”

  1. grażyna pisze:

    Mój floks chyba nigdy jeszcze nie chorował. A dziwne, bo u znajomych chorują. Ale to chyba dobrze 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.