Kratki i pergole ogrodowe – inspiracje na wykonanie i aranżację ogrodowej pergoli

13 maja 2022 by Jeden komentarz

Ogród pokryty starannie dobraną roślinnością nie tylko pięknie się prezentuje, ale również wpływa na dobry nastrój domowników. Pergole ogrodowe i pojedyncze kratki to świetny sposób na aranżacje ogrodu. Czym różnią się trejaże od pergoli ogrodowych i jak wykorzystać je w przydomowej przestrzeni?

Pergole ogrodowe i kratki – co to takiego?

Pergola to konstrukcja ażurowa, tworząca tunel zazwyczaj pokryty roślinami. Oryginalny kształt pergoli eksponuje roślinność, dzięki czemu ogród nabiera unikalnego charakteru. Poza dekoracyjnymi funkcjami pergola pełni również funkcje użytkowe. Skutecznie ochrania przed promieniami słonecznymi w upalne, letnie dni. Bujnie i gęsto pokryta może stanowić również zaporę przed deszczem.

Duże pergole używane są niekiedy jako dach (swego rodzaju garaż) dla samochodów. Kratka, inaczej nazywana trejażem to nieco inny element. Jest to pojedyncza drabinka, która podtrzymuje pnącza roślin. Zarówno kratki, jak i pergole ogrodowe mogą być metalowe lub drewniane, a inspiracji na ich wykorzystanie jest niesamowicie dużo.

Pergole ogrodowe – inspiracje na wykorzystanie ich w ogrodzie

Decydując się na zainstalowanie pergoli ogrodowej, należy zastanowić się najpierw do czego ma ona służyć. Pergola może stanowić niewielką konstrukcję, na której oparcie znajdą liczne pnące rośliny. Inne zastosowanie pergoli to pokaźne rusztowanie, pod którym można organizować miejsce wypoczynkowe lub jadalne. Taka konstrukcja zajmuje zdecydowanie więcej miejsca, trudniej więc rozplanować ją w ogrodzie. I właśnie miejsce to kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Obecnie większe pergole często opiera się o budynek. Konstrukcja pełni wtedy rolę dachu nad tarasem. Możliwe jest również zamontowanie pergoli w innej części ogrodu, z dala od tarasu. Elementy pergoli (zazwyczaj drewnianej) zasadza się wtedy w gruncie. Pergola usytuowana w rogu ogrodu pełni funkcję altanki, w której można wyciszyć się i zrelaksować.

Kratka w ogrodzie

Źródło: Pixabay

Pergola jako dekoracja ogrodu i podpór dla kwiatów wokół domu

Pergola używana jako konstrukcja podtrzymująca rośliny pnące nie traci na popularności. Ich posiadanie w ogrodzie ma bardzo dużo zalet. Drewniane elementy porośnięte gęsto liśćmi i kolorowymi kwiatami stanowią niezwykłą dekorację przestrzeni przez wiele miesięcy w roku. Konstrukcja ochrania przed słońcem, może także służyć jako element dzielący ogród na sekcje. Oparcie na pergoli znaleźć mogą pnące rośliny zielone, ale również te posiadające piękne, kolorowe kwiaty.

Rośliny nadające się do pokrycia pergoli ogrodowej

Historia pergoli sięga aż starożytności. To właśnie wtedy próbowano znaleźć sposób na to, by winorośle prawidłowo rosły. Ich uprawa na drewnianych pergolach do dziś jest bardzo popularna, zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich. Ciepłe lata pozwalają na rozwój winorośli, także w Polsce. Posadzenie sadzonek wokół pergoli sprawi, że zapełnią one konstrukcję pięknymi pnączami i liśćmi, a następnie również owocami. Relaks w takiej altance połączyć można ze skosztowaniem pysznych owoców. Innym rodzajem pnącej rośliny świetnie nadającej się jako ozdoba altany są winobluszcz i bluszcz zimozielony. Winobluszcz to świetny pomysł głównie ze względu na łatwość uprawy oraz piękne liście mieniące się pomarańczowymi, czerwonymi i złotymi barwami. Bluszcz zimozielony nie zrzuca liści w okresie zimowym. Świetnie sprawdza się na pokrycie ścian domu, ale także większych konstrukcji i altan. Przestrzeń pod nimi można śmiało zagospodarować na kącik wypoczynkowy.

Świetnym pomysłem jest również pokrycie konstrukcji roślinami kwitnącymi. Bardzo popularny stał się powojnik wielokwiatowy, który kwitnie od maja aż do września. Posiada on kwiaty o pięknych odcieniach niebieskiego i fioletowego. Innym dobrym pomysłem jest pokrycie konstrukcji wisterią, przez wielu uważaną za najpiękniejsze pnącze na świecie. Przebywanie w środku altanki obrośniętej tą rośliną można porównać do podróży do świata magii. Ciekawym pomysłem jest również pokrycie pergoli jednorocznymi roślinami jak ozdobna fasola czy pnący groszek.

Roślin pnących nadających się do pokrycia pergoli jest tak wiele, że każdy z powodzeniem dobierze je tak, by były piękne i  pasowały do projektu ogrodu w stu procentach.

Pergola ogrodowa obsadzona kwiatami

Źródło: Pixabay

Pergola przydomowa – jak zbudować pergolę ochraniającą taras?

Różne projekty ozdobnych pergoli, altanek oraz innych konstrukcji osłaniających kąciki wypoczynkowe znajdują swoje miejsce w środku ogrodu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się jednak użycie pergoli jako zabudowy tarasu. Projekt pergoli opartej o ścianę domu wydaje się skomplikowany, jednak wcale taki nie jest!

Pergola jako przedłużenie domu może zostać wykonana z drewna różnego rodzaju. Bardzo dobrze sprawdza się robinia, głównie ze względu na odporność na warunki atmosferyczne. Trwałe będą również konstrukcje z dębu czy buku. Wybrane drewno należy odpowiednio zaimpregnować, zapewniając mu ochronę przed szkodnikami, promieniowaniem czy pleśnią.

Drewniane konstrukcje osłaniające taras, nie powinny być umieszczane bezpośrednio w ziemi. Najlepiej skorzystać z wylanych fundamentów, które zapewnią stabilność konstrukcji. Główne elementy mocujemy po zainstalowaniu bocznych i górnych słupów. Uwzględniona w projekcie odległość pomiędzy poszczególnymi słupami musi być dobrana do wymagań mieszkańców. Im większa, tym więcej światła dostanie się na taras. Umocowanie słupów węziej zapewni większy cień i chłód na tarasie.

Pergola przydomowa to świetny pomysł na stworzenie strefy relaksu na świeżym powietrzu odpornej na deszcz, śnieg czy wiatr. Pokrycie jej roślinnością, ozdobnymi lampkami i dekoracjami nada jej przytulnego charakteru. Umieszczenie dodatkowych, mniejszych konstrukcji w ogrodzie ozdobi go i sprawi, że będzie miejscem, w którym przyjemnie spędza się każdą chwilę.

One Reply to “Kratki i pergole ogrodowe – inspiracje na wykonanie i aranżację ogrodowej pergoli”

  1. elwira pisze:

    Jak przycinać pergole, żeby to wyglądało efektownie? Nigdy mi to nie wychodzi…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.