Murek z kamienia polnego w ogrodzie – ciekawy element ogrodowej architektury

7 maja 2022 by Jeden komentarz

Murek z kamienia polnego w ogrodzie to nie tylko ciekawa dekoracja. To też praktyczny sposób na osuwającą się skarpę. Nazywamy go wtedy murkiem oporowym. Kiedy dodatkowo posadzisz na nim kwitnące rośliny, to będzie piękną ozdobą w twoim ogrodzie. Są różne sposoby na budowę własnego murka i nie wymagają dużej ilości materiałów. Zatem przyjrzyjmy się jakie murki oporowe możemy spotkać.

Suche murki w ogrodzie

Murki suche są wykonane bez użycia zaprawy podczas ich budowy. Dzięki czemu można oszczędzić pieniądze na materiałach. Ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na dobór kamieni na taki murek. Muszą być one spłaszczone i w miarę równe, żeby łatwiej było do siebie dopasować poszczególne kamienie. Będą one tworzyć kolejne warstwy ogrodzenia. Jeżeli nie chcemy budować wysokiego murku, to nie będą potrzebne nawet fundamenty. W tym przypadku wystarczy tylko wykopać rowek. Jego szerokość będzie taka sama jak szerokość kamieni. W przypadku murków powyżej 50 cm będzie już potrzebny solidny fundament oraz warstwa żwiru. Żwir będzie pełnił funkcję drenażu.

Murki oporowe bez zaprawy możemy budować do wysokości 80 cm. Do tej wysokości możemy liczyć na stabilną konstrukcję. Wyższe murki, zwłaszcza oporowe osłaniające skarpę, mogą nie wytrzymać naporu ziemi.

Sama budowa suchego murka polega na ułożeniu kamieni tak, żeby tworzyły równe warstwy. Grubość kamieni może być różna. Do pierwszej warstwy warto wybrać większe kamienie. Będą tworzyć stabilną podstawę. Podczas układania kolejnych warstw zastosujemy metodę mijankowego układu spoin.

Murki suche obsadzone roślinami

Budowa takiego murku wygląda podobnie jak w przypadku zwykłego suchego murka. Różnica polega na tym, że pomiędzy kamienie jako spoiwa użyjemy ziemi. Może to być np. torf wymieszany z gliną. Ważne, żeby ziemia była lekko wilgotna. W spoiwach, czyli przestrzeniach pomiędzy kamieniami wsadzamy sadzonkę. W taki sposób, żeby jej korzenie nie były dociskane. Liście sadzonki będą wystawać poza murek. Rośliny z czasem same rozrosną się na cały murek. Dlatego wystarczy 6 sadzonek na około 1 m2.

Murowane murki w ogrodzie

Murki murowane budowane są z wykorzystaniem zaprawy. Ich budowa jest bardziej stabilna, dzięki czemu są lepszym rozwiązaniem, jeżeli chcesz wybudować wysokie ogrodzenie skarpy. Budowę zaczynamy od betonowego fundamentu. Jego głębokość zależy od wysokości murka oraz spoistości gruntu, na którym ma stać. Tutaj również jest potrzebne wykonanie odpowiedniego drenażu pod murkiem. Co więcej, żeby uniknąć pękania kamiennego ogrodzenia, można wykonać pionową szczelinę, która biegnie przez fundament.

Kolejnym dodatkowym elementem jest odpowiednie odprowadzanie wody. Zwłaszcza ze skarpy. Pomocne tutaj będzie zastosowanie sączków drenarskich, które zbiorą i odprowadzą wodę bezpośrednio do studzienki albo przed murek.

Kamień polny

Źródło: Pixabay

Murki oporowe jako wzmocnienie skarpy w ogrodzie

Przedstawione wcześniej oba rodzaje murków (suchy i murowany) nadają się do wykorzystania przy obudowaniu skarpy. Nim zaczniemy budować i zbierać kamienie na murek zweryfikuj, jakiej ma być wysokości. Samemu można wykonać murek do 100 cm. Wyższe ogrodzenia wymagają sprawnego oka specjalisty. Grunt na skarpie, który jest mało zwięzły, będzie się osuwał i naciskał coraz bardziej na murek. Dlatego tak ważny jest wybór, z jakiego materiału wykonamy murek oporowy oraz z jakiej metody skorzystamy.

Dodatkowe miejsce na rośliny w ogrodzie

Jedną z zalet kamiennych murków oporowych jest uzyskanie dodatkowego miejsca na rośliny w naszym ogrodzie. Takie kamienne ogrodzenie będzie dobrym rozwiązaniem, żeby wprowadzić trochę kwitnących roślin. W takim miejscu dobrze będą się czuły rośliny górskie lub skalne. Z natury przyzwyczajone są do wegetacji na kamiennym podłożu, które jest mało żyzne. To rośliny, które nie lubią zalegania wody w ziemi i nasłonecznienie na wschodniej lub zachodniej stronie murka.

Na północną i bardziej cienistą stronę murka sprawdzą się dobrze:

  • bluszcz,
  • skalnica cienista,
  • dzwonek karpacki.

Na mocno oświetlonej południowej stronie murka oporowego będą dobrze rosły:

  • goździki (kropkowany lub siny),
  • aster alpejski,
  • macierzanka skarpowa.

Zarówno na wschodniej i zachodniej ekspozycji możesz posadzić:

  • skalnice,
  • barwinek pospolity,
  • kocimiętka.

Kamienne ścieżki jako uzupełnienie murków

Dodatkowym elementem naszego ogrodu, który podkreśli urok kamiennego murku będą ścieżki. Zwłaszcza te wykonane z tego samego materiału co murek. Ścieżki nie muszą być idealnie proste. Ich wykonanie jest proste. Od ciebie zależy czy będziesz chciał wylać fundament pod taką ścieżkę. Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie ażurowej ścieżki z pojedynczych kamieni.

W jaki sposób? Wystarczy wykopać pojedyncze dołki. Do nich wsypać piach, a na niego pospółkę lub drobny żwir. Ważne, żeby wykopany dół sięgał do poziomu gruntu. Dzięki temu kamienie nie będą zapadać po deszczu. Sam materiał, czyli kamienie nie muszą być z obu stron płaskie. Nierówną stronę kamienia możemy wtedy wkopać w ziemię.

Kamienny murek nie musi być tylko funkcjonalny i podtrzymywać osuwającą się ziemię ze skarpy. To dodatkowe miejsce na wprowadzenie życia i kolorów w ogrodzie. Jeżeli z budowy murka zostanie ci trochę kamieni, to mogą posłużyć do budowy kamiennej ścieżki. Nic się nie zmarnuje, a twój ogród może uzyskać nową odsłonę.

One Reply to “Murek z kamienia polnego w ogrodzie – ciekawy element ogrodowej architektury”

  1. witek pisze:

    Czy taki kamień można gdzieś po prostu pozbierać? Czy trzeba kupować? Skąd jest Wasz?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.