Opuchlaki – jak zwalczać te szkodniki chemicznymi oraz naturalnymi sposobami

4 maja 2022 by Jeden komentarz

Larwy opuchlaków to groźne szkodniki warzyw, owoców oraz roślin ozdobnych. Są bardzo żarłoczne, trudne do zauważenia i potrafią zniszczyć całą plantację. Szczególnie niebezpieczne są w uprawach truskawek, gdzie uszkadzają rośliny. Na roślinach ozdobnych przyczyniają się do powstawania nieestetycznych wżerów. Żywią się również korzeniami oraz innymi organami podziemnymi.

Wygląd i szkodliwość — larwy opuchlaków w uprawach

Opuchlaki to chrząszcze o charakterystycznym, nieco zaokrąglonym ciele — stąd też nazwa szkodnika. Należą do rodziny ryjkowcowatych — specyficzną cechą tej rodziny jest długi aparat gębowy w postaci ryjka.

Wiele gatunków opuchlaków to znane i uciążliwe szkodniki roślin ozdobnych oraz użytkowych. Opuchlak truskawkowiec przyczynia się do zniszczenia lub obniżenia wartości plonu. W Polsce żyje około 50 gatunków tych chrząszczy, a większość z nich to groźne szkodniki roślin.

W uprawach roślin ozdobnych spotyka się opuchlaka liliowca, opuchlaka lucernowca. Obecność opuchlaków na roślinach można łatwo zauważyć — liście są ponadgryzane, głównie dotyczy to szczytowych części. Opuchlaki są niebezpieczne również dla korzeni oraz dla bulw. Za uszkodzenia odpowiadają larwy opuchlaków. Postaci larwalne są niewielkie, barwy kremowej z brązową głową. Mieszkają w glebie, którą opuszczają podczas nocnego żerowania. Jednego roku samica może złożyć nawet 1000 jaj.

Zimą i jesienią chrząszcze żyją w glebie, na powierzchnię wychodzą wraz z nastaniem cieplejszych dni. Wiosna jest dobrym momentem na przeprowadzenie zabiegów chemicznych oraz biologicznych za pomocą preparatów ochronnych i odstraszających.

Chrząszcz

Źródło: Pixabay

Zwalczanie opuchlaków w ogrodzie metodami naturalnymi

Walka z opuchlakami może być skomplikowana, ponieważ w ciągu dnia larwy chrząszczy są ukryte w podłożu. W ogrodzie, na grządkach lub w jagodniku, widać uszkodzenia liści. Bardzo charakterystyczne objawy można zauważyć na azaliach oraz na truskawkach — dotyczą one liści. Blaszki liściowe są obgryzane, podłużne wżery świadczą o obecności larw w podłożu.

Naturalne metody walki z opuchlakami polegają na stosowaniu roślinnych oprysków lub środków zawierających organizmy dobroczynne, które niszczą żarłoczne larwy. Opryski z wyciągów roślinnych nie tylko odstraszają szkodniki, ale też wzmacniają rośliny.  W tym celu stosuje się wrotycz, pokrzywę, czosnek oraz skrzyp.

Roślinnym ekstraktem opryskuje się liście i łodygi roślin, najlepiej zrobić to wieczorem, tuż przed rozpoczęciem żerowania owadów. Skuteczne zwalczanie opuchlaków polega też na regularnym podlewaniu gleby wyciągiem z czosnku i z wrotyczu. Wrotycz działa nie tylko na opuchlaki, ale również przynosi dobre rezultaty w walce z mszycami, przędziorkami i ze wciornastkami. Ten naturalny środek wzmacnia odporność roślin. Do wyciągu z wrotyczu warto dodać czosnek oraz gnojówkę z pokrzyw. Naturalna mieszkanka wzmocni rośliny i pomoże pozbyć się nieproszonych owadów.

Pożyteczne nicienie to biologiczna metoda walki ze szkodnikami, która cieszy się dużą popularnością na wielkopowierzchniowych uprawach ekologicznych. Nicienie są bezpieczne dla środowiska oraz dla organizmów pożytecznych. Infekują larwy opuchlaków i niszczą je od środka. Stosowanie drapieżnych nicieni przynosi dobre efekty, jeśli podłoże jest stale wilgotne. Na glebach lekkich i nazbyt ciężkich nicienie mogą wykazywać mniejszą aktywność.

Ciekawym rozwiązaniem w walce z opuchlakami jest stosowanie mechanicznych pułapek na owady. Pułapka może mieć postać pojemnika, który należy wkopać do ziemi w ogrodzie. W środku umieszcza się liście, np. azalii. Opuchlaki wpadają do środka, skąd nie potrafią wyjść.

Naturalnym sposobem walki ze szkodnikami jest przekopywanie ziemi w okolicy roślin. Larwy chrząszczy są niszczone lub przemieszczane do głębszych warstw podłoża. Mechaniczne sposoby usuwania mogą być jednak czasochłonne i nie sprawdzą się na dużych powierzchniach.

W uprawie pojemnikowej w ogrodzie rośliny można stawiać na podkładkach, które ograniczą możliwości przedostania się larw chrząszczy do ziemi. Dzięki temu korzenie oraz bulwy nie są narażone na uszkodzenia.

Opuchlaki w ogrodzie — zwalczanie szkodników metodami chemicznymi

Ochrona chemiczna polega na wykonywaniu oprysków preparatami do zwalczania opuchlaków. Środek powinien być skuteczny, a zabieg należy przeprowadzać tylko, jeśli na roślinach pojawią się szkodniki.

Chemiczne preparaty można stosować doglebowo, w przeciwieństwie do wyciągów z wrotyczu, stosowanych na liściach. Środki ochrony roślin działają kontaktowo na larwy w glebie, co przyczynia się do ich zniszczenia. Warto jednak pamiętać, że jeśli w ogrodzie zastosowano drapieżne nicienie — nie należy wykonywać zabiegów z użyciem preparatów chemicznych.

W zwalczaniu chrząszczy, jakimi są opuchlaki, dobre wyniki daje połączenie metod naturalnych, mechanicznych z chemicznymi. Opryski skutecznie likwidują populację szkodników w uprawach na dużych powierzchniach, w ogrodach przy domowych zaleca się raczej naturalne sposoby.

One Reply to “Opuchlaki – jak zwalczać te szkodniki chemicznymi oraz naturalnymi sposobami”

  1. daga pisze:

    Na moje opuchlaki nie pomaga już kompletnie nic i nie mam już więcej pomysłów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.