Rośliny na murek – które rośliny urosną między płytami i we wnękach. Poznaj najlepsze odmiany

10 maja 2022 by Jeden komentarz

Murek ogrodowy z kamieni to dobra inspiracja i coraz bardziej efektowny element, który dodaje ogrodowi uroku. Kamienne murki są same w sobie ciekawym elementem ogrodu, ale jeszcze lepiej prezentują się, gdy obsadzi się je kwitnącymi roślinami. Jak stworzyć kwiatowy murek ogrodowy? Jakie rośliny nadadzą się do stworzenia kwitnącego murka ogrodowego? Jakie gatunki roślin na murek nadadzą się najlepiej?

Jak zbudować murek w ogrodzie?

Murki ogrodowe pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również praktyczną. Dzięki nim można oddzielić poszczególne części ogrodu. Tworząc taki murek można również stworzyć efekt piętrowości oraz umocnić skarpy, a także nadać uroku skalniakom. Styl murku tworzony jest w zależności od potrzeb oraz wyglądu ogrodu. Murki mogą być dobrym elementem dekoracji. Mogą zasłonić mało efektowne części ogrodu albo budynki. Mogą również rozdzielać poszczególne elementy, a także razem z kwiatami tworzyć wystrój ogrodu. Niekiedy murki mogą nawet być używane jako ławki, jeżeli ułoży się je w odpowiedni sposób i w konkretnym miejscu. Wszystko zależy od tego z jakiego materiału jest stworzony murek oraz w jakiej formie zostanie wykonany.

Z czego zbudować murek w ogrodzie – jaki kamień i kolor wybrać?

Murki ogrodowe można stworzyć z różnych materiałów. Najważniejsze, żeby współgrał z ogrodem, w którym jest tworzony. Zazwyczaj używany jest ten sam materiał, z którego stworzono chodniki, czy ścieżki. Do najpopularniejszych elementów, z których tworzone są murki należy kamień. Mogą to być jego różne gatunki takie jak granit, sjenit, piaskowiec, kwarcyt oraz łupek. Kolor murku zależy od kamienia, z którego będzie stworzony.

Murek w ogrodzie

Źródło: Pixabay

Jaka powinna być wysokość murku?

Do innych materiałów z których chętnie robione są takie miejsca należą cegły, łupane pustaki, kłody drewniane oraz betonowe bloczki. Murki zazwyczaj oscylują w granicach 50 cm. Takie miejsca nie potrzebują zaprawy. Jednak przy budowie większych murków zaleca się stworzenie fundamentu minimum 30cm. Im wyższy murek tym zaprawa powinna być grubsza. Jest kilka rodzajów murków np. monolityczne i suche.

Budowa miejsca w ogrodzie oraz rośliny na murek pomiędzy kamieniami

Przed zbudowaniem murku warto zaopatrzyć się w jednolity materiał. Najlepiej tworzyć skalniak z jednego rodzaju kamieni. Takie miejsca bardzo często obsadza się roślinami. Przy murkach suchych ma to nie tylko znaczenie estetyczne, ale także praktyczne. Dzięki korzeniom roślin kamienie ustawione w ogrodzie zostają ustabilizowane, a układ murku zostaje wzmocniony. Szczeliny w murku najlepiej jest wypełnić podłożem niezbyt żyznym, gdyż rośliny skalne lubią właśnie taką glebę. Można połączyć suchy piasek z ziemią kompostową. Najlepiej wcześniej przesiać ją przez sito. Można też ziemię połączyć z drobnym żwirem. Przestrzeń między murkami najlepiej wypełnić taką właśnie mieszanką, dzięki czemu rośliny będą ładnie rosły. Rośliny można sadzić zarówno w trakcie budowy murku jak po po wykonaniu pracy.

 Czym są rośliny górskie?

Najkorzystniej będzie obsadzić murek roślinami górskimi. Są one idealne, gdyż w środowisku naturalnym zazwyczaj pojawiają się między skałami. Podłoże ich wyrastania jest zazwyczaj mało urodzajne. Rośliny te lubię ziemię przepuszczalną i mało żyzną. Nie tolerują gleby zbitej, a także ciężkiej. Lubią wilgoć w powietrzu, ale mokra ziemia już im nie pomaga. Rośliny zbyt długo stojące w mokrej ziemi zazwyczaj gniją. Dlatego właśnie najlepiej czują się w suchych murkach, a nie na ogrodowych rabatach.

Gdzie najlepiej zasadzić rośliny na murek?

Większość roślin skalnych lubi strony zachodnią i wschodnią. Północ i południe nie są ich ulubioną częścią. Południowa strona charakteryzuje się szybkim przesychaniem, a północna jest dobra dla roślin, które bardziej tolerują wilgotne podłoże i lubię półcień. Jakie rośliny będą więc odpowiednie do posadzenia po tych stronach? Po stronie północnej dobrze będą się czuły takie rośliny jak skalnica cienista, dzwonek gargański, dzwonek Poszarskiego, dzwonek karpacki oraz kokorycz żółta. Po stronie południowej można znaleźć większy wybór roślin. Należą do nich: dzwonek gargański, goździk kropkowany oraz goździk silny, mydlnica bazyliowata, macierzanka, dzwonek dalmatyński, smagliczka skalna, rogownica kutnerowata, rojniki, tymianek, czy aster alpejski. To roślina, która dorasta do nawet 40 cm wysokości. W czasie kwitnienia, co ma miejsce w maju i czerwcu pojawiają się na niej niebiesko-fioletowe kwiaty o żółtym środku. Natomiast liście astra alpejskiego charakteryzują się szarozieloną barwą.

Goździki na murek w ogrodzie

Źródło: Pixabay

Jak dbać o pielęgnację roślin posadzonych na murku?

Uprawianie roślin na murku należy do jednej z najprostszych prac w ogrodzie. Byliny wymagają obfitego podlewania. Jest to szczególni ważne przy roślinach młodych, które mają jeszcze słabe korzenie. Najlepiej podlewać rośliny częściej, ale małymi partiami wody. Nie ma potrzeby przesadzania roślin, które zasadzi się na murkach. Nie jest konieczne także nawożenie. Należy pamiętać, żeby obrywać kwiaty, które uschną. Jeżeli nie dla samego wyglądu rośliny, to choćby dlatego, że przez suche kwiaty roślina jest osłabiona. Zdarza się, że dzięki temu zabiegowi roślina dłużej kwitnie, bo pędy tworzą dzięki temu nowe pąki.

One Reply to “Rośliny na murek – które rośliny urosną między płytami i we wnękach. Poznaj najlepsze odmiany”

  1. jadzia5453 pisze:

    Ja mam na murku rośliny płożące i super to wygląda. Taki skalniak się z tego zrobił 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.